Z wizytą studyjną w spółdzielniach socjalnych w województwie łódzkim
Jedną z najlepszych form praktycznego poznania funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych, a w tym spółdzielni socjalnych są wizyty studyjne w tych jednostkach. Wychodząc naprzeciw potrzebie zdobycia praktycznej wiedzy z tego zakresu w ramach projektu „Ekonomia społeczna - rozwój z przyszłością” została zorganizowana wizyta studyjna dla wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz ich przedstawicieli z województwa świętokrzyskiego.
Dzięki gościnności i zaangażowaniu Parterów Projektu – Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My” z Łodzi 43 uczestników w dniu 17 marca br. miało możliwość odwiedzenia spółdzielni socjalnych na terenie województwa łódzkiego.
Wizyta studyjna rozpoczęła się w Urzędzie Miasta Brzeziny. Burmistrz – Pan Marcin Pluta przedstawił uczestnikom zalety stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych oraz bezprzetargowego zlecania usług przedsiębiorstwom społecznym. Na przykładzie własnej gminy zaprezentował jak owocne może być prowadzenie spółdzielni socjalnej przez samorząd lokalny. Takim wzorem jest Spółdzielnia Communal Service, do której z inicjatywy Burmistrza Miasta Brzeziny przystąpiły dwie gminy: Gmina Miasto Brzeziny wraz z Gminą Rogów. Spółdzielnia ta wykonuje zadania własne Gminy Miasto Brzeziny z zakresu gospodarki komunalnej. Prezes spółdzielni – Pan Ryszard Śliwkiewicz zaprezentował szczegółowo działalność Spółdzielni oraz jej podstawowy cel jakim jest społeczna reintegracja osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Uczestnicy wizyty poznali również historię powstania Rawsko-Bialskiej Spółdzielni Socjalnej „Nadzieja i Praca”, którą przybliżyła pani Teresa Pietrzak – członkini tej spółdzielni.
Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Firmy Społecznej Kłos w miejscowości Jedlicze A k/Łodzi prowadzącej Ośrodek Szkoleniowy „Kłos” oraz poznanie jej „od kuchni” dzięki prezentacji Pana Dominika Murawy. Ośrodek prowadzi szkolenia z różnych zawodach w branży hotelarskiej (m.in. recepcjonista/-stka, kelner/-ka, sprzątacz/-ka – pokojowy/-a). Szkolenia i staże kierowane są do osób wykluczonych społecznie z powodu choroby psychicznej. Ośrodek nie tylko pomaga odnaleźć się na rynku pracy ale sam zatrudnia osoby z niepełnosprawnością oferując w ten sposób w swoim Ośrodku obsługę gastronomiczną na wysokim poziomie, miejsca noclegowe w 11 pokojach. Dysponuje także zapleczem szkoleniowo-konferencyjnym.
Wizytę w Łodzi uczestnicy zakończyli w Spółdzielni Socjalnej ISSA prowadzącej Klubokawiarnie „Granda” oraz Hostel „La Granda”. Jest to pierwsza w Łodzi kawiarnia wegańska, która jednocześnie oferuje różnorodny wachlarz spotkań muzycznych, pokazów filmowych, dyskusji i debat. Założyciele prowadząc Grandę jak i La Grandę w sposób demokratyczny zarządzają Spółdzielnią współpracując również z organizacjami społecznymi.
Doświadczenia zdobyte podczas wizyty niewątpliwie pozwoliły usystematyzować wiedzę nt prowadzenia przedsiębiorstw społecznych, a przede wszystkim na skonfrontowanie posiadanej wiedzy teoretycznej z praktycznymi aspektami funkcjonowania takich jednostek.