Z wizytą studyjną w Konfederacji Szwajcarskiej
W dniach od 19 do 22 maja br. odbyła się wizyta studyjna w Szwajcarii zrealizowana w ramach projektu „Ekonomia społeczna – rozwój z przyszłością”, współfinansowanego w ramach Funduszu Partnerskiego Grantu Blokowego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Lista uczestników obejmowała 20 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z terenu Województwa Świętokrzyskiego, pracownicy instytucji partnerskich współpracujących z Wojewodą Świętokrzyskim w ramach Projektu,
a także pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. W wyjeździe udział wzięli:
- Pani Zdzisława Nowak – inspektor do spraw zagospodarowania przestrzennego,
w zastępstwie Wójta Gminy Dwikozy; - Pan Marek Kukiełka - Wójt Gminy Mirzec;
- Pani Katarzyna Kondziołka – kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zawichoście w zastępstwie Burmistrza Miasta i Gminy Zawichost;
- Pan Krzysztof Tworek - Wójt Gminy Obrazów;
- Pani Alina Siwonia - Wójt Gminy Raków;
- Pan Roman Wojcieszek – Prezydent Miasta Skarżysko-Kamienna;
- Pan Józef Zuwała - Wójt Gminy Bejsce;
- Pan Wiesław Jerzy Gałka - Wójt Gminy Nowa Słupia;
- Pan Stanisław Strąk - Wójt Gminy Pierzchnica;
- Pan Robert Jaworski – Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny;
- Pan Bogusław Skowron – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce;
- Pan Jarosław Kuba – Prezes Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg”, Bałtów;
- Pani Donata Majewska - Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”, Bałtów;
- Pani Monika Gromczyk - Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”, Bałtów;
- Pani Milena Nowak – Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”, Łódź;
- Pani Marta Gębarowska-Jarosz – Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”, Łódź;
- Pani Sławomira Kamińska-Jakimiak – Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”, Łódź;
- Pani Jolanta Jaworska – Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, Wydział Polityki Społecznej;
- Pani Joanna Picheta-Snochowska – Asystent Koordynatora Projektu – Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, Wydział Polityki Społecznej;
- Pan Dawid Kowalski – Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, Wydział Polityki Społecznej;
Program wizyty studyjnej został opracowany przez organizację partnerską w ramach projektu – Social Entrepreneurship Initiative & Foundation (ang. Inicjatywa i Fundacja Na Rzecz Przedsiębiorczości Społecznej) i obejmował szereg spotkań o charakterze teoretycznym, a także wizytacje na terenie innowacyjnych przedsięwzięć z dziedziny ekonomii społecznej.
W dn. 20 maja, program wizyty obejmował m.in.:
- Spotkanie i dyskusja z Panią Camille Rouseau oraz Meret Nehe – pracownikami Social Entrepreneurship Initiative & Foundation w celu omówienia programu wizyty .
- Spotkanie z Panem Stefanem Roschi – Wicedyrektorem Służb Społecznych Miasta Zurych. Podczas spotkania Pan Roschi omówił system opieki społecznej w Konfederacji Szwajcarskiej wskazując jednocześnie na najważniejsze problemy społeczne, z którymi mierzą się władze miasta. Omówiono również istniejące mechanizmy opieki społecznej oraz zaprezentowano strategię rozwoju miasta w celu tworzenia i wzmacniania mechanizmów zabezpieczenia społecznego.
- Spotkanie z Panią Christiną Dalbert – Menadżerem przedsiębiorstwa społecznego Marktlücke. Pani Dalbert zaprezentowała model zarządzania przedsiębiorstwem, które kładzie nacisk na zapewnianie zatrudnienia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, które mierzą się z trudnościami na rynku pracy. Spotkanie zakończono wizytacją
w siedzibie sklepu z pamiątkami utworzonego w ramach działalności Marktlücke. - Spotkanie z Panią Beatą Hochstrasser – Dyrektorem przedsiębiorstwa społecznego Züriwerk zatrudniającego osoby niepełnosprawne psychicznie i fizycznie do prac
o charakterze produkcyjno-usługowym. Pani Hochstrasser omówiła strukturę organizacyjną oraz cele działalności przedsiębiorstwa i zaprosiła gości do zwiedzenia jego siedziby.
W dn. 21 maja, w programie znalazły się następujące wydarzenia:
- Wizytacja w siedzibie Impact Hub Zürich – inkubatora przedsiębiorczości utworzonego w celu wspierania rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć o charakterze społecznym.
- Spotkanie z Panią Profesor Marianą Christen Jakob – założycielem i Dyrektorem Social Entrepreneurship Initiative & Foundation. Pani Christen Jakob przedstawiła podstawowe cele działalności przedsięwzięcia, którego celem jest wspieranie rozwoju
i nagradzanie szczególnie innowacyjnych przedsiębiorstw realizujących cele społeczne. - Spotkanie z Panią Rahel Aschwanden – Menadżerem Impact HUB Zürich. Podczas spotkania Pani Aschwanden zaprezentowała model funkcjonowania i cele działalności Impact HUB oraz zaprezentowała najbardziej innowacyjne projekty zrealizowane dzięki wsparciu Impact HUB.
- Spotkanie z Panem Christianem Hablützel – Menadżerem Centrum Społecznego Seebach, którego podstawowym celem jest działalność na rzecz integracji społecznej dzieci i młodzieży, w szczególności zróżnicowanej pod względem etnicznym i kulturowym. Poprzez utworzenie przestrzeni wymiany wiedzy, kultury i edukacji, Seebach wspiera budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz promuje idee partycypacji społecznej, równości szans i integracji różnych grup społecznych.
Udział w wizycie studyjnej stanowił dla jej uczestników szczególnie cenną szansę poznania innowacyjnych praktyk z zakresu ekonomii społecznej realizowanych na terenie Konfederacji Szwajcarskiej.
Zdięcia - dzień 1
Zdjęcia - dzień 2